OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ary všetky druhy

Vitajte na stránke vsetkoopapagajoch.wbl.sk v sekcii Ary všetky druhy

Ara Ararauna

Ara modro-žltá (iné názvy: ara modrý, ara ararauna, lat. Ara ararauna) patrí do skupiny papagájov Ara, ktoré žijú v tropickej oblasti Južnej Ameriky od južnej Panamy po Brazíliu,BolíviuParaguaj a Trinidad. V Trinidade patrí medzi ohrozené druhy.Ara modrožltá môže dosiahnuť až 76 – 86 cm dĺžku a hmotnosť medzi 900  –  1 300 gramami. Krídla samca sú v priemere 384,8 mm dlhé, chvost je dlhý v priemere 500,8 mm. Vďaka týmto parametrom patrí medzi najväčšie papagáje sveta.Ara modrožltá je spoločenský vták, ktorý hniezdi v dutinách na vrchole objemných stromov, často v palmách.Ary modrožlté si vyžadujú pestrú stravu. Na rozdiel od austrálskych druhov papagájov sa živia hlavne plodmi v korunách stromov, sú preto viac citlivé na nedostatok vitamínov. Pre svoj život potrebujú mať k dispozícii orechy, ale aj vitamíny vo forme sušeného, a čerstvého ovocia, nesmú byť chované ľudskou stravou ako sú napríklad cestoviny, či chlieb. Takže im davame zradlo pre velke papagaje .

Súbor:Ara ararauna2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ara zelenokridla alebo Ara Arakanga

 

Ara arakanga alebo ara kanga (Ara macaoLinné 1758) je pestrofarebne sfarbený vták, patriacich k skupine papagájov Ara, ktoré majú svoj pôvod v tropickej oblasti od východného cípu Mexika cez Strednú Ameriku a od severu Južnej Ameriky po Brazíliu (Mato Grosso).

Ara arakanga je aj honduraským národným vtákom.Ara arakanga dosahuje priemernú veľkosť 86-91 cm, krídla sú v priemere 407 mm dlhé a chvost má priemernú dĺžku 507 mm. Priemerná hmotnosť tohto papagája je okolo jedného kilogramu. Pre svoje rozmery patrí tento vták k najväčším papagájom sveta.Prirodzeným biotopom ary arakangy sú vysoké stromy tropického dažďového pralesa. Hniezdia v dutinách vysokých stromov, niekedy až dvakrát za sebou. V jednej znáške bývajú 2 - 4 vajcia. Mláďatá sa liahnu po inkubácii v trvaní od 24 do25 dní. Ich hniezda sa dedia z generácie na generáciu a bývajú ľahko identifikovateľné podľa chvostových pier, ktoré sa zvyknú nachádzať v blízkosti vletových otvorov. Pre dosiahnutie úspešného hniezdenia týchto vtákov potrebné udržiavať vlhkosť vzduchu na úrovni 80-85%, ktorá je ročným priemerom na amazonskej nížine. V dobe ich hniezdenia je vlhkosť vzduchu v tropickom amazonskom pralese až 95%.a krmime ich stravou pre velke papagaje. image

Ara Hyacintova 

lat. (Anodorhynchus hyacinthinus) 

Anodorhynchus pochádza z gréčtiny: an (bez) odous (zub) a rhynchos (zobák)-čo znamená má zobák bez zubu, pretože na rozdiel od iných druhov ar nemá na vnútornej strane povrchu hornej čeluste ryhy. 



Operenie: Ara hyacintová má perie na celom tele z väčšej časti sfarbené do sýto kobaltova. Krídla sú trochu tmavšie ako hlava a krk. Perie na spodnej strane chvosta je šedé. Neoperené okolie oka a pásik holej kože na hranici spodnej časti zobáku má žlté sfarbenie. Zobák ary hyacintovej je šedočierny, dúhovka oka tmavohnedá, nohy sú tmavošedé.

Veľkosť: asi 100 cm

Hmotnosť:  približne 1200-1400g

Rozšírenie: Brazília, Južná Amazónia, najvzdialenejšia východná Bolívia, oblasť Santa Cruz. Taktiež sa objavuje v severovýchodnej Paraguay. 

Životné podmienky: dažďové pralesy

Strava v prírode: zrelé a nezrelé ovocie, mango, kokosové orechy alebo orechy para, bobule, kvety, pravdepodobne aj hmyz a jeho larvy

Domáci maznáčik: nedá sa poprieť, že ara hyacintová chovaná odmalička doma nieje vynikajúci domáci maznáčik ale vzhľadom na jeho malú populáciu a hrozbu vyhynutia

Výskyt v zajatí: vzácny a je veľmi drahý. I CITES



image

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
  • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať příslušné bloky.
  • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
  • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, tak přidejte za text bloku výraz: %top% (např. Dovolená%top%)